Дел Понте-Апсењето на Ратко Младиќ е врвен приоритет | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дел Понте-Апсењето на Ратко Младиќ е врвен приоритет

*

Главната обвинителка на Хашкиот Трибунал Карла Дел Понте денеска порача дека ЕУ не треба да го потпишува договорот за стабилизација и асоцијација со Србија се додека не биде уапсен поранешниот воен лидер на босанските Срби , ратко Младиќ . Дел Понте во обраќањето пред Европскиот парламент сепак истакна дека очекува тоа да се случи наскоро со оглед дека новата српска влада изразила намера да го уапси