Делови од Албанија и натаму под вода | Панорама | DW | 04.12.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Делови од Албанија и натаму под вода

Поројните дождови кои зафатија делови од Албанија предизвикаа излевање на реките и поплавија повеќе села и земјоделски површини. Состојбата во меѓувреме се консолидира, но штетите се големи.

Повеќе од три илјади домови, 56 училишта и 16 илјади хектари хектари земјоделско земјиште се најдоа под вода по големите поплави кои ја зафатија Албанија. Надлежните испратија околу 6.500 полицајци и војници во погодените подрачја околу излеаната река Вјоса. Најмалку едно лице загина во поплавите кои започнаа во петокот минатата недела по поројните дождови кои ја зафатија земјата. Привремено беа затворени и единствениот меѓународен аеродром во земјата како и неколку пристаништа. 

Гледај видео 01:36

Албанија под вода

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама