Делегација на ИАЕА во Северна Кореја | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Делегација на ИАЕА во Северна Кореја

*

Делегација на меѓународната агенција за атомска енергија пристигна во Северна Кореја за да разговара со тамошните власти ок9олу деталите за затворање на нуклеарниот реактор Јонгбјон. Официјален Пјонгјанг вчера соопшти дека има намера да започне со откажувањето од контроверзнат нуклеарна програма , како што се обврза во меѓународните преговори во февруари годинава. Причината за тоа беше одмрзнувањето на севернокорејските сретства кои долговреме беа заробени во банките во Макао од страна на САД.