Дебата околу уставната криза во ЕУ | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дебата околу уставната криза во ЕУ

Барањето на германската канцеларка Меркел брзо да се реши уставната криза во ЕУ, разви голема дискусија во Европа. Потпретседателката на ЕК, Маргот Валстром изјави дека новиот договор мора да биде „поедноставен, пократок и читлив“ од сегашниот предлог, а во него да бидат вметнати и нови амандмани, како на пример за заштита на климата. Луксембуршкиот премиер, Жан Клод Јунгер ја нагласи неопходноста од нов европски договор. Поранешниот претседател на Европскиот парламент, германскиот социјалдемократ Клаус Ханш, пак побара од земјите кои се против нов уставен договор, да ја напуштат Унијата. Меркел на вчерашната прослава по повод 50 годишнината од Римските договори, побара

уставната криза да се реши до 2009 година, а веќе во јуни да се одржи конференција на која ќе се постават насоките за решавање не проблемот.