Дебата за новиот план за интеграција во Германија | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Дебата за новиот план за интеграција во Германија

*

Германската влада ќе преземе дополнителни мерки за подобра интеграција на околу 15 милиони странци во земјата. Ова го изјави Мариа Бемер повереник за интеграции на денешната расправа во Бундестагот по националниот план за интеграција. Меѓу предложените мерки планирано е зголемување на времетраењето на курсот за интеграција во земјата од 600 на 900 часови.