ДВ во Нивици: „Цело село сме Македонци“ | Северна Македонија | DW | 28.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

ДВ во Нивици: „Цело село сме Македонци“

Тројца репортери на ДВ од С. Македонија, Албанија и Грција патуваа во пограничните региони во трите земји и се распрашуваа за малцинствата. Еве што забележаа во Нивици, местото каде што е потпишан Преспанскиот договор:

Псарадес/Нивици во зима е празно, освен што навраќа понекој турист. Репортерите на Дојче веле, Елона Елези, Флоријан Шмиц и Арбер Бајрами ги прашаа мештаните и туристите - има ли македонско малцинство и кој е најголемиот проблем во моментов:

Гледај видео 02:54

ДВ во Нивици: „Цело село сме Македонци“

DW.COM

Реклама