Двете Кореи воспоставија железнички контакт | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Двете Кореи воспоставија железнички контакт

По повеќе од 50 години Северна и Јужна Кореја повторно воспоставија железнички контакт. Изутрината два воза од Сеул и Пјонгјанг минаа низ силно обезбедуваниот граничен регион.Јужно корејскиот министер за обединување на двете Кореи, Ли Јунг, кој ја предводи делегацијата на неговата земја изјави дека станува збор за историски настан.