Двајца загинати припадници на ИСАФ | Вести | DW | 27.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Двајца загинати припадници на ИСАФ

*

Двајца војници на НАТО загинале а уште двајца се повредени во напад милитанти врз патрола во јужниот дел на Авганистан. Командата на силите на ИСАФ го потврди инцидентот и соопшти дека станува збор за припадници на данскиот контингент. Авганистанската полиција во меѓувреме потврди дека четворица претставници на меѓународниот црвен крст се киднапирани во провинцијата Вардак. Засега е познато само дека двајца од нив се странци.