Двајца американски офицери пред суд за масакрот во Хадита | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Двајца американски офицери пред суд за масакрот во Хадита

*

Двајца американски воени офицери ќе одговараат пред воен суд заради одговорност за масакрот врз цивили во ирачкиот град Хадита. Ова го потврди претставник на американските сили. Во ноември 2005 година, американските војници во знак на одмазад за убиството на еден војник, застрелаа 24 лица во Хадита. Меѓу жртвите беа десет жени и деца.