Да се урне унгарскиот бедем | Теми | DW | 18.01.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Да се урне унгарскиот бедем

На првиот натпревар од втората фаза на ЕП во ракомет, денеска (18.01) Македонија за противник ја има Унгарија. Во досегашните меѓусебни дуели Македонија победила двапати, додека Унгарија има 10 победи.

Унгарската репрезентација во втората фаза од континенталниот шампионат влезе како третопласирана во групата Б, без победа. Прво убедливо загуби од Шпанија (27:34), а потоа унгарските ракометари одиграа две нерешени средби, против Исланд (27:27) и против Норвешка (26:26).

Двојки за другите две денешни средби од оваа група: Австрија – Исланд (18:15 часот) и Данска – Шпанија (20:30 часот).

Во новоформираната Група 1 Данска и Шпанија влегуваат со по четири бодови, Македонија со два, Исланд и Унгарија со по еден, а Австрија во втората рунда не носи ниту еден бод.

Македонската репрезентација, по денешниот натпревар против Унгарците, во понеделник игра против Исланд, а во среда во последното коло во групата, ќе игра против Шпанија.

Табела: Шпанија 4 бодови, Данска 4, Македонија 2, Исланд 1, Унгарија 1, Австрија 0.