Да се врати вербата во велосипедскиот спорт | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Да се врати вербата во велосипедскиот спорт

*

По серијата допинг-скандали на Тур д Франс , светската допинг агенција ВАДА ги повика на заедничка средба сите раководни лица во велосипедскиот спор . Мора да се размисли , што треба да се направи за одново да се врати довербата во велосипедскиот спорт- порача претседателот на ВАДА , Ричард Паунд. Инаку во вчерашната 17-та етапа на Тур Д Франс победи италијанецот Даниеле Бенати. Во вкупниот пласман пак по исклучувањето на Данецот Михаел Расмусен , обвинет за избегнување на допинг контроли , сега води Алберто Контадор од Шпанија.