„Да“ за уставните реформи во Мароко | Свет | DW | 02.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

„Да“ за уставните реформи во Мароко

На вчерашниот референдум во Мароко 98 проценти од гласачите се изјасниле во полза на реформите на уставот, предложени од кралот Мохамед Шести, соопшти министерството за внатрешни работи на Мароко.

default

Мароканците ги слават резултатите од референдумот

Излезноста на вчерашниот референдум во Мароко изнесувала 73 проценти. Уставните промени за кои се гласаше предвидуваат ограничување на моќта на монархијата и предавање на дел од надлежностите во раководењето на државата на владата. Сепак кралот на Мароко останува врховен командант на вооружените сили, потоа смее да го распушти парламентот а го има и последниот збор за религиозните и правосудните прашања. Со реформите кралот Мохамед сака да избегне бунт како во другите северноафрикански земји. Протестите во Мароко меѓутоа досега не ги достигнаа размерите на демонстрациите во Тунис или во Египет на пример.

Автор: СН/ТТ/дв

Редактор: Трајче Тосев