Дарфур – Франција | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дарфур – Франција

Франција предложи да се отвори коридор за хуманитарна помош за жртвите од конфликтот во Дарфур. Според планот коридорот би минувал преку Чад, а би требало да го штитат меѓународни сили со мандат од ОН. Идејата ја изнесе францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер на маргините на министерскста средба на ЕУ и азиските земји во Хамбург.