Дарфур – САД | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дарфур – САД

Во спорот околу испраќањето сили на ОН во суданскиот кризен регион, Дарфур, дошло до придвижување. Американскиот специјален пратеник, Ендрју Нациос по една конференција што се одржа во Триполи изјави дека Судан го менува ставот и дека се откажува постепено од своето одбивање на распоредување заеднички мировни сили на ОН и на Африканската унија во земјата. Вчера, во повеќе европски градови се одржаа протестни собири против геноцидот во Судан. Најголемите демонстрации се одржаа во Лондон. Граѓанската војна во Судан почна пред четири години и во нејзе досега загинаа 200 илјади луѓе, а од своите домови побегнаа 2,5 милиони луѓе.