Дарфур – војници на АУ | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Дарфур – војници на АУ

*

Најмалку десет војници од составот на мировната мисија на Африканската Унија загинаа денеска при нападот на нивната база во јужната суданска покраина Дарфур. За сега не се знае ништо за идентитетот и политичката ориентација на напаѓачите. Владата во Картум за нападот ги обвини бунтовниците, додека тие пак соопштија оти станува збор за дело на суданските безбедносни сили. Ова е до сега најтежок напад врз војници на АУ од нивното разместување пред три години.