Дали ќе има предвремени парламентaрни избори? | Македонија | DW | 15.01.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Дали ќе има предвремени парламентaрни избори?

Дали оставката на македонската министерка за економија, Вера Рафајловска е вовед во темелна реконструкција на владата? Се подготвуваат ли предвремени избори во Македонија?

default

Владата на премиерот Груевски

Околу 57 насто од анкетираните го посакуваат реизборот на Никола Груевски за шеф на македонската влада. Довербата во него е двапати повисока од 27 проценти граѓани што би поддражале Бранко Црвенковски повторно да биде избран за претседател на Македонија. Тоа се двете највлијателни и најпопуларни личности според последната анкета на ИРИ. Со таква лична и супериорна доверба, премиерот полесно ќе ги премости или првата посериозна реконструкција на владата или вонредни парламентарни избори кои се заговараат за летото. Без оглед што премиерот Груевски не открива дека се подготвува за избори, тој веќе за нив разговарал со колаиционите партнери Тачи и Петковски.
Реклама