Дали некогаш ќе биде откриено потеклото на коронавирусот? | Свет | DW | 30.10.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Дали некогаш ќе биде откриено потеклото на коронавирусот?

Ако се суди според новата проширена истрага на американските тајни служби шансите се мали дека некогаш ќе биде откриено потеклото на коронавирусот. Тие се меѓутоа сигурни дека патогенот не е биолошко оружје.

Кинески војници го обезбедуваат Институтот за вирологија во Вухан, градот каде избувна првичната епидемија на коронавирусот

Кинески војници го обезбедуваат Институтот за вирологија во Вухан, градот каде избувна првичната епидемија на коронавирусот

Американските разузнавачки агенции соопштија дека можеби никогаш нема да можат да го откријат потеклото на коронавирусот, но заклучиле дека тој не е создаден како биолошко оружје.

Во ажурираната проценка за потеклото на коронавирусот, канцеларијата на директорот на националното разузнавање на САД соопшти дека преносот на коронавирусот од животно на човек и истекувањето на вирусот од лабораторија се прифатливи хипотези, но нема доволно докази за да се донесе таков заклучок.

Наодите се објавени во извештајот на канцеларијата кој беше декласифициран. Станува збор за ажуриран извештај објавен во август, по 90 дена дополнителна истрага на потеклото на коронавирусот.

Се наведува дека разузнавачката заедница сѐ уште е поделена околу најверојатното потекло на вирусот. Четири агенции проценуваат дека е малку веројатно оти коронавирусот  потекнува од заразено животно.

Една пак наведува рече дека постои „умерена веројатност“ дека патогенот протекол од лабораторија.

Во извештајот се наведува и дека кинеските власти не биле запоснати за постоењето на вирусот пред почетната епидемија во Вухан, на крајот на 2019 година, но се додава дека Кина продолжува да ја попречува глобалната истрага и да се спротивставува на размената на информации за потеклото на Сарс-Ков-2