Дали Германците навистина пливаат во пари? | Економија | DW | 13.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Дали Германците навистина пливаат во пари?

Во Германија сите работат, сите добро заработуваат. Сѐ е ефтино! Ова е еден од стереотипите за Германија. Но дали навистина е така? #DE_facto:

Екипата на #ДЕ_Факто дали Германиците навистина пливаат во пари. Само како за пример: за храна и пијалоци Германците издвојуваат 280 евра по лице. За облека и обувки во просек трошат по 105 евра. Тоа значи дека секој Германец за храна и за облекување троши по 385 евра, што е само 15 насто од просечната нето плата. За споредба: во земјите од Западниот Балкан, меѓу нив и во Македонија, само за храна едно четиричлено семејство троши една цела месечна плата.  Дали Германија е навистина ветена земја? Повеќе детали од одговорот на ова прашање погледнете во најновиот видео-прилог од серијалот #DE_facto: 

Гледај видео 02:44

#DE_facto: Германија- ветена земја?

 

 

 

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама