Далај Лама допатува во Берлин | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Далај Лама допатува во Берлин

*

Тибетскиот духовен водач Далај Лама веќе пристигна во Берлин каде ќе има средба со германската канцеларка Ангела Меркел, и покрај острите критики од Кина. Иако средбата е означена како приватна посета, тоа не ги намали негодувањата на Пекинг. За денеска е откажан кинеско-германскиот правен форум кој требаше да се одржи во Михнен. Кинеската делегација официјално соопшти дека не може да допатува поради технички причини. Далај Лама од од 1995 година живее во егзил и е заговорник на отцепување на Тибет од Кина.