Г8: Позитивни оцени од Меркел, критики од хуманитарци и екологисти | Вести | DW | 09.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Г8: Позитивни оцени од Меркел, критики од хуманитарци и екологисти

*

Германскиот канцелар Ангела Меркел извлече позитивен биланс на самитот на Г8 во Хајлигендам. Постигнати се далекусежни заклучоци, оцени таа и укажа посебно на спогодбите за заштита на климата и ветувањата помош за Африка во износ од 60 милијарди долари за борба против тешки болести.

Хуманитарни организации, еколошки поборници и опозициони политичари од Германија искажаа остра критика на договореното во Хајлигендам. Самитот не донесе ништо повеќе од “незадолжителни изјави за намерите” како во однос на политиката спрема Африка, исто така и во врска со заштитата на климата, нагласуваат критичарите на самитот.