Г-8 министри за надворешни работи | Вести | DW | 30.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Г-8 министри за надворешни работи

Министрите за надворешни работи на седумте водечки индустриски земји и Русија, денеска во Потсдам се среќаваат на последните подготовки за самитот на Групата 8 во Хајлигендам. Меѓу темите за кои ќе се разговара, како што изјави шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнамјер, се атомскиот конфликт со Иран, како и ситуацијата во кризните региони: Блискиот исток, Авганистан и Дарфур. На дел од средбата ќе учествуваат и министрите за надворешни работи на Авганистан и Пакистан. Вечер во Берлин средба ќе одржи и таканаречениот блискоисточен квартет.