Г-ѓа Саркози во Либија | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Г-ѓа Саркози во Либија

*

Еврокомесарот за надворешна политика , Бенита Ферерро Валднер и жената на францускиот претседател Сесилија Саркози, прават обид во Либија за ослободување на бугарските медицински сестри осудини на доживотна затворска казна. Тие пристигнаа во Триполи вчера и според извештаите на француските медиуми г-ѓа саркози веќе разговарала со лидерот на Либија Моамер Ел Гадафи. Минатата недела Највисокиот судски совет на Либија ја преиначи смртната пресуда за петте бугарски медицински сестри обвинети дека намерно заразиле со вирус на СИДА стотици деца во Либија во казна доживотен затвор.