Гутереш: Сѐ што ни е важно, зависи од мирот | Свет | DW | 02.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Гутереш: Сѐ што ни е важно, зависи од мирот

Новиот генерален секретар на ОН Антонио Гутереш сака 2017. да биде година на мирот.

„Да ја направиме 2017. година во која мирот ќе биде највисокиот приоритет, во која сите ние ќе се потрудиме да ги надминеме разликите во нашите мислења. Мирот треба да биде наша цел и наше животно правило",порача Гутереш во новогодишното обраќање.

На првиот ден по стапувањето на челната функција на ОН, тој го истакна прашањето кое му лежи на срце: „Како да им помогнеме на милионите луѓе кои се заробени во конфликти и страдаат во војни чиј крај не е на повидок?" Генералниот секретар на ОН повика на надминување на разликите во мислењата, на заклучување примирје на боиштата и компромиси на преговарачките маси. „Сѐ кон што ние стремиме како човештво, достоинство и надеж, напредок и благосостојба, зависи од мирот".

Гутереш, кој десет години беше на чело на УНЦХР, Организацијата на ОН за бегалци, а претходно португалски премиер, од почетокот на оваа година застана на чело на ОН,наследувајќи го Бан Ки Мун, кој беше генерален секретар на ОН од 2007. година. Антонио Гутереш важи за искусен, отворен, човек кој зборува повеќе јазици и - човек од акција. За разлика од Јужнокореанецот Бан, од Гутереш се очекува поголема иницијативност во однос на најгорливите конфликти во светот. На новата функција тој ќе се соочува со огромни предизвици. Конфликтот во Сирија е само еден од нив.

 

 

DW.COM

Реклама