Гулдиман нов шеф на ОБСЕ на Косово | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Гулдиман нов шеф на ОБСЕ на Косово

*

Швајцарецот Тим Гулдиман е новиот шеф на ОБСЕ на Косово. Тој во периодото од 1997 до 1999 година беше шеф на мисијата на ОБСЕ во Хрватска. Мисијата на ОБСЕ на Косово е најголема во регионот и по воспоставување на меѓународната администрација на Косово во јуни 1999 година е задолжена за развој на демократските институции во покраината.