1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Griechenland Vertrauensabstimmung im Parlament in Athen
Фотографија: Reuters/A. Konstantinidis

Грчкиот парламент даде зелено светло за Преспанскиот договор

ЕМФ
25 јануари 2019

Грчкиот парламент со 153 гласови „за“ од вкупно 300 пратеници кажа ДА за Преспанскиот договор.

https://p.dw.com/p/3CBD3

Дебатата во парламентот траеше три дена, а одобрувањето на договорот со Македонија важеше за сигурно. Набљудувачите единствено шпекулираа околу бројот на гласови кои грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе ги обезбеди за поддршка на Договорот. Според Ципрас, ова е најдобриот договор што можел да се постигне по долгогодишен застој. Опозицискиот лидер Киријакос Мицотакис ја обвини власта дека ги игнорира патриотските чувства на Грците и се закани дека ќе го блокира членството на Македонија во ЕУ доколку неговата Нова Демократија победи на избори.

Повеќе: 

Ципрас ги потсети комунистите за Мирка Гинова

Атина: Денеска се гласа за Преспанскиот договор

Денешното гласање на пратениците беше проследено и со протести во Атина, на кои беа присутни мал број луѓе. Вчера дојде до насилство на демонстрациите против Преспанскиот договор. Уапсени беа најмалку 150 лица, главно радикали, од кои најголемиот дел денеска се ослободени.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Северна Македонија останува во групата „демократија со недостатоци“

Бугарија и Македонија со ниски оценки за политичка култура

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница