Грчката амбасадорка во Македонија најверојатно отповикана | Северна Македонија | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Грчката амбасадорка во Македонија најверојатно отповикана

Амбасадорката на Грција во Македонија Гросоманиду пред неколку дена била повикна во Атина на разговор поради нејзина изјава околу спорот со името во Фајненшл Тајмс.

Атина најверојатно ја отповика грчката амбасадорка од Скопје

Атина најверојатно ја отповика грчката амбасадорка од Скопје

Грчката амбасадорка во Македонија Теодора Гросоманиду ајверојатно е отповикана од функцијата со решение на грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Гросманиду пред неколку дена била повикана во Атина поради нејзината изјава околу спорот со името дадена за Фајненшл Тајмс. Во неа таа вели дека Грција треба да се соочи со реалноста оти повеќе од половината држави од светот ја признаа Македонија под уставното име. Според електронското издание на весникот Та Неа на Гросоманиду и се префрлува зошто воопшто се согласила за изјава во весникот. Според истиот весник Гросоманиду треба да ја замени Александра Пападополу, досегашен заменик грчки амбасадор во Обединетите Нации.

Реклама