Грција – предизборје | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција – предизборје

*

Грчкиот премиер Костас Караманлис изјави дека неговата партија не е подготвена да создава владина коалиција со некоја од преостаните четири партии кои веројатно ќе видат застапени во новиот состав на парламентот. Доколку владата нема доволно мнозинство, тогаш ќе има и нови избори, порача Караманлис. Анкетите на јавното мнение покажуваат дека владеачката Неа Демократија има предност пред социјалистичкиот ПАСОК од околу 2%, но ниту една партија не може да смета на стабилно парламентарно мнозинство.