Грција – пожари | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција – пожари

*

Во пожарите кои беснеат во Јужна Грција животот го загубија најмалку 60 луѓе. Само во последните 24 часа противпожарните единици регистрираа околу 90 нови пожари. На пожарникарите им успеа да го спречат ширењето на пожарот кој се закануваше да го зафати музејот и античкиот стадион Олимпија на полуостровот Пелопонез. Властите во Грција нудат награда во износ до еден милион евра за укажувања кои би помогнале да се фатат подметнувачите на пожарите.