Грција – демонстрации | Вести | DW | 30.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција – демонстрации

*

Во главниот град на Грција вчеравечер протестираа околу 15 илјади луѓе против начинот на кој што властите се справуваат со кризата со пожарите во земјата. Повеќето демонстранти во Атина носеа црна облека во знак на сеќавање на 64-те жртви на пожарите. Собири имаше и во други грчки градови. На властите им се префрла дека во изминатата деценија го игнорирале проблемот на подметнување пожари за да се добие градежно земјиште.