Грција ги остварува заканите | Македонија | DW | 03.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Грција ги остварува заканите

Почна досега најголемиот самит на НАТО. Три илјади делегати и најмалку уште толку новинари се собраа во Букурешт на самит кој требаше да донесе три покани за членство и Акционен план за пристап на уште две земји.

default

Портпаролот на НАТО, Џејмс Апатурај

По неофицијалната вечера на шефовите на држави и влади на НАТО на почетокот на самитот, сигурно е дека сите сметки не излегоа според планираното. Хрватска и Албанија ќе бидат поканети, Македонија останува на листата на чекање, Грција ги оствари заканите. Денеска земјите членки на НАТО треба да ја донесат официјалната одлука за приемот на Јадранската група.

Реклама