Грција во дипломатска офанзива за името | Вести | DW | 02.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција во дипломатска офанзива за името

*

Паралелно со преговорите за разликите за името со Македонија, Грција води интензивна дипломатска офанзија во ОН, ЕУ и НАТО, пишува денешен грчки „Катимерини“. Според весникот грчките дипломати во меѓународните организации дистрибуирале документ во кој се содржани позициите на Атина за спорот. Меѓу компромисните имиња кои се предлагаат се и Горна Македонија или Нова Македонија, пишува „Катимерини“. Истовремено грчката министерка за надворешни, Дора Бакојани од понеделник оди во дипломатска офанзива за името низ поголемите европски градови. Прва станица и се Лондон и Берлин.