Грците протестираат поради карневалскиот „погреб“ | Македонија | DW | 19.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Грците протестираат поради карневалскиот „погреб“

Во демаршот од Атина се наведува дека македонските власти треба да го осудат инцидентот во Вевчани. Карневалисти на манифестацијата извршија „погреб на Грција“ и го запалија грчкото знаме.

default

Карневалот во Вевчани

Грчкото Министерство за надворешни работи испрати демарш до македонското МНР, заради , како што е наведено, „провокацијата на карневалот во Вевчани“.

Шефот на канцеларијата за врски во Скопје, амбасадорката - Александра Пападопулу, се пожалила на односот на македонските власти, кои не го осудиле настапот на вевчанци кои на манифестацијата извршија „погреб на Грција“ и го запалија грчкото знаме.

Пападопулу побарала од македонското МНР да го осуди овој чин и да спречи во иднина вакви и слични настани, се вели во соопштението на грчкото Министерство за надворешни работи.

Од македонското МНР ја разгледуваат нотата на грчките колеги.

Автор: БГ/ АТ/ миа

Редактор: Ж. Ацеска