Грците го бранеа името „Македонија“ | Сите содржини | DW | 07.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Грците го бранеа името „Македонија“

Повеќе илјади Грци вчера протестираа во 23 градови низ целата земја против компромис меѓу Атина и Скопје во спорот за името. Тие сметаат дека името „Македонија“ им припаѓа само ним. Протестите во Пела ги следеше нашиот дописник Флоријан Шмиц

Гледај видео 02:03

Прочитај го и ова