Грузија ја обвинува Русија | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грузија ја обвинува Русија

*

Грузија и префрли на Русија дека руски борбени авиони фрлиле бомба на грузиска територија. Бомбата била фрлена во село во близина на провинцијата Јужна Осетија, но за среќа не експлодирал. Министерот за внатрешни рбаоти Вано Мерабишвили рече дека тоа е чин на агресија. Русија го отфрли обвинувањето. Портпарол на руското воздухоловство рече дека ниту во понеделникот ниту во вторникот немало летови над Грузија. Русија финансики ги поддржува напорите за отцепување на Јужна Осетија. Грузија е против независност на провинцијата.