Грузија кандидати за избори | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грузија кандидати за избори

*

Американскиот пратеник за Грузија Метју Бруза денеска во Тбилиси на разговорите со претседателот Михаил Сакашвили ќе побара итно укинување на вонредната состојба. Претходно повеќе партии од опозицијата во земјата соопштија дека на предвремените претседателски избори ќе настапат со заеднички кандидат. Од опозицијата соопштија дека главен против кандидат на претседателот Михаил Сакашвили ќе биде Леван Гатшешиладзе, влијателен бизнисмен и критичар на владата. Најголемата опозициона Работничка партија соопшти дека на изборите на 5 јануари ќе настапи со свој кандидат.