Груевски ќе сосотавува нова влада | Теми на денот | DW | 06.07.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Груевски ќе сосотавува нова влада

Според досегашните резултати од парламентрните избори во Македонија во водство е колаицијата „За подобра Македонија“

Никола Груевски, лидер на ВМРО ДПМНЕ

Никола Груевски, лидер на ВМРО ДПМНЕ

Никола Груевски ќе ја составува новата влада. Државната изборна комисија уште ги пребројува гласовите, но потврди дека води коалицијата „За подобра Македонија“ . Покрај партнерствотот со партијата од албанскиот блок на ВМРО ДПМНЕ ќе му треба уште еден партнер од ново формираните партии ВМРО Народна на Љубчо Георгиевски или НДСП на Тито Петковски.
Реклама