Груевски – Чешка | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Груевски – Чешка

Македонскиот премиер, Никола Груевски, денеска во Прага треба да води разговори со чешкото раководство. Вчера Груевски имаше средба со македонските студенти во Прага, на која се зборуваше за македонскиот пат кон ЕУ и НАТО, олеснувањето на визниот режим и преговорите со Грција околу името. Според македонскиот премиер, технички предуслови за укинување на визите има, но одлуката на Европа, по нивното исполнување, е политичка.