Груевски и Папандреу далеку од компромис | Македонија | DW | 17.06.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Груевски и Папандреу далеку од компромис

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега, Јоргос Папандреу, во Брисел се сретнаа денеска (17.06.2010) повторно и повторно нема конкретен напредок во спорот кој ги мачи двете страни.

default

Никола Груевски и Јоргос Папандреу

Од македонска страна – молк, освен кусо соопштение во кое Владата информира дека двете страни разговарале за разни работи како што се светската економска криза и други билатерални прашања, па се разбира станало збор и за спорот со името, се вели во владиното соопштение.

Порака од Друцас до македонската јавност

Грција од своја страна го испрати својот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас да пренесе порака до македонската јавност.

“Мојата порака до луѓето во вашата земја е многу јасна. Грција е подготвена и посакува да порнајде решение. Мојот повик е да седнеме конструктивно во рамките на ОН за да пронајдеме решение за прашањето за името. Штом тоа го сториме, веднаш ќе можат да започнат претпристапните преговори. Дозволете ми да повторам тоа што веќе го реков во минатото. Ова е нешто во што искрено верувам, а тоа е дека во текот на ЕУ-преговорите, Грција ќе биде вашиот најискрен и најсигурен партнер“, изјави Друцас.

Flaggen der EU und Mazedonien in Skopje

Македонија вчера преку својот министер за надворешни работи Антонио Милошоски порача дека смета дека блокадата на Грција е непринципиелна и дека го демотивира реформскиот напор. Порака која веројатно ќе му биде пренесена и на еврокомесарот Штефан Филе денеска. Европската комисија нема да има што да одговори на ова, бидејќи таа својата принципиелност ја докажа со препораката за преговори минатата година.

Македонија останува надвор од ЕУ и НАТО се‘ додека не го реши спорот за името.

Автор: Тања Милевска

Редактор: Жана Ацеска

Поврзана содржина

Реклама