Груевски во Брисел | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Груевски во Брисел

*

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе рефереира за постигнатите резулати во реформскиот процес во земјата. Според најавите, шефот на владата во Скопје ќе разговара со виосокиот преставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Хавиер Солана. По разговорите треба да биде одржана и прес конференција. Посетата на Груевски на Брисел е во период кога во Македонија отсуствува дијалогот на релација власт и опозиција. Пред една недела ЕП усвои резолуција во која се бара да продолжат реформите. Еврокомесарот за проширување Оли Рен тогаш порача дека Брисел очекува целосна имплементација на политичкиот дијалог меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.