Груевски бара реципроцитет за Македонците во Албанија | Македонија | DW | 23.11.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Груевски бара реципроцитет за Македонците во Албанија

Македонскиот премиер по средбата со албанскиот колега Сали Бериша побара македонската заедница во Албанија да добие исти права како и албанската во Македонија.

default

Македонците во Албанија и Албанците во Македонија да бидат искористени како кооперативна предност за продлабочување на врските меѓу двете земји, порачаа премиерите Никола Груевски и Сали Бериша на денешната средба во Тирана.

„Албанската заедница во Македонија има значајна позиција и внимание и претставува значаен дел од македонското општество. Согледувајќи ја таа ситуација, го истакнав интересот за унапредување на положбата на македонското национално малцинство во Република Албанија со очекување дека и Македонците од Голо Брдо, Гора, како и од градовите Билишта, Корча, Подградец, Елбасан, Берат, Драч, Тирана и Кукс етнички ќе бидат признаени и ќе им биде овозможена настава на македонски јазик, согласно високите европски стандарди“, изјави Груевски на заедничката прес-конференција по средбата.

Неговиот албански колега го уверил, како што рече, дека во Албанија граѓаните имаат право да се изјаснуваат за нивната етничка припадност и потекло. Албанија направила и се’ уште прави добро за да ги воспостави во оваа земја најдобрите копенхашки стандарди за правата и слободите на малцинствата.

Gruevski - Berisha in Tirana 2

Груевски уште еднаш напомена дека иднината на регионот на ЈИЕ е во интеграцијата во Европската унија и НАТО.

„Ние сме посветени на тој процес и ќе продолжиме да бидеме посветени. Но,во декември очекуваме Грција да го респектира меѓународното право, а не и Европската унија да се доведува во непријатна ситуација во однос на почитувањето на меѓународното право и да партиципира во креирањето подобра атмосфера за решавање на овој проблем и за реализација на нивната заложба од Солунскиот самит за внесување на целиот регион во Европската унија“, рече Груевски.

Според него, не е прашање дали нешто ќе се попушти, туку со добра волја да се почитува меѓународното право и на тој начин што побрзо да се најде решение прифатливо за двата народа.

Бериша рече дека Албанија ја поддржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и смета дека земјата заслужува да ги почне преговорите за членство. Како што нагласи, Албанија го поддржува и членството на Македонија во НАТО. Иако официјално се’ уште не е членка, Македoнија, рече Бериша, де факто е дел од Алијансата.

Тој и Груевски ги оценија билатералните односи како многу добри и заклучија дека иднината на Македонија и на Албанија е во Европската унија. Двете земји ќе соработуваат за реализација на оваа заедничка цел, членство во ЕУ.

Поврзана содржина