Граѓаните маршираа против амнестијата на Иванов | Сите содржини | DW | 14.04.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Граѓаните маршираа против амнестијата на Иванов

Илјадници граѓани на улиците на Скопје протестираа против одлуката на претседателот Иванов да помилува 56 лица обвинети за различни кривични дела. Запалена канцеларијата на Иванов - судири со полицијата и апсења.

Најмалку 13 лица биле повредени во синоќешните протести во Скопје, а повреден е и еден новинар кој бил удрен од полицаец. Протестите кои започнаа во 18 часот главно беа концентрирани на центарот на градот. Незадоволството од одлуката на Иванов, граѓаните го изразија врз неговата Канцеларија која беше комплетно демолирана. Настрада и зградата на Министерството за правда.

Прочитај го и ова