Град на маските: започна карневалот во Венеција | Панорама | DW | 29.01.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Град на маските: започна карневалот во Венеција

Маски, балови и голтачи на оган- во Италија започна најпознатиот европски карневал

Над три милиони туристи и годинава ќе ја посетат Венеција во деновите на карневалот во обид да ја почувствуваат атмосферата која го краси градот со векови наназад. Карневалот беше отворен на 27 јануари со спектакуларен огномет и бројни традиционални фестивалски точки. Дефилето на маските трае до 13 февруари. Повеќе за историјата и карневалските традиции погледнете во галеријата на фотографии: 

DW.COM

Реклама