Градежниците штрајкуваат | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Градежниците штрајкуваат

*

За прв пат по пет години градежната бранша во Германија стапува во штрајк. Градежните компании во сојузните покраини Шлезвиг Холштајн и Долна Саксонија денеска ќе ја запрат работата. Тие го отфрлаат договорот за зголемување на платите, кој беше постигнат минатиот месец. Со него е предвидено платите на околу 700.000 работници од 1 јуни да им се зголемат за 3,5 %. Работодавците сметаат дека договореното зголемување е превисоко за компаниите