Грабнат турски патнички авион | Вести | DW | 18.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грабнат турски патнички авион

*

Турски патнички авион бил грабнат утрината за време на летот меѓу Северен Кипар и Истамбул. Леталото на компанијата Атлас Џет во меѓувреме слетало на аеродромот во Анталија , каде што сите 136 патници успеале да излезат одавионот. Во него сеуште се наоѓаат двајцата киднапери кои тврдат дека се членови на Ал каеда и членовите на екипажот. Грабнувачите бараат авионот кој сеуште се наоѓа во Анталија да биде пренасочен кон Иран или Сирија.