„Гону„ однесе во смрт 12 лица | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

„Гону„ однесе во смрт 12 лица

*

Иранските власти ги повикаа жителите на два пристанишни града во Персискиот залив да побараат засолниште пред налетот на циклонот „Гону„ што беснее во регионот. Посебно загрозено е наслението на градовите Јаск и Чабахар. Кон нив се движи силното невреме со поројни дождови и ветер со брзина од преку 170 км на час. Според последните информации во налетот на циклонот во Емиратот Оман загинале најмалку 12.