Гонзалес – оставка | Вести | DW | 28.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Гонзалес – оставка

*

Водечките кандидати за претседателската функција во САД од редовите на републиканците и демократите ја поздравија оставката на министерот за правда, Алберто Гонзалес. Сенаторката Хилари Клинтон изјави дека оставката била неопходна, додека републиканецот Мит Румни говореше за вистинско решение. Гонзалес, меѓу другото, стана предмет на критика поради отпуштање обвинители.