Голем број жртви во поплавите во Индонезија | Вести | DW | 05.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Голем број жртви во поплавите во Индонезија

*

Поплавите предизвикани од монсунските дождови во Јужна Азија досега однесоа околу 1.400 човечки животи. На север на Индија како и во Бангладеш и Непал од поплавите се погодени 25 милиони жители. Годишните монсунски дождови во регионот траат од јуни до септември.