Голем ангажман на Бундесверот во Јужна Азија | Теми на денот | DW | 04.01.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Голем ангажман на Бундесверот во Јужна Азија

Германскиот Бундесвер и натаму силно се ангажира при пружање помош во регионите погодени од монструмските бранови цунами

Бродот „Берлин“ на пат кон Индонезија

Бродот „Берлин“ на пат кон Индонезија

Специјален авион на Бундесверот утрово во Германија од Јужна Азија превезе 42 други жртви, некои од нив и тешко повредени. Досега со еирбусот МедЕвек од кризната област беа извлечени поголем број повредени пациенти. На 12 јануари подготвен за ангажман и пружање помош на Суматра ќе биде и бродот за згрижување на Бундесверот “Берлин”. Бродот располага со центар за спасување, со 45 кревети, два водени прифатни кампови, две операциони сали и два хилихоптери - ова го потврди и германскиот министер за одбрана Петер Штрук на денешната пресконференција:

“ Се на се со Мед Евек извлековме преку 130 пациенти. Во првите летови беа и тешко трауматизирани лица како и тешко повредени. Во денешниот лет луѓето беа претежно полесно повредени. Како што истакнав во состојба сме да транспортираме и тешко повредени жртви. Освен ова донесов одлука во регионот Суматра да го испратам и бородот Берлин, кој од 12 јануари ќе биде во состојба на готовност.” појасни германскиот министер за одбрана Петер Штрук

Реклама