Големи поплави во Мексико | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Големи поплави во Мексико

*

Во поплавите во Мексико досега загинаа најмалку осум лица.Како што соопштуват властите,во главниот град Вилахермоса поради водените маси сеуште се отсечени околу 100 илјади луѓе.На места улиците се наоѓаат шест метри под вода.За денеска се очекуваат нови силни врнежи од дожд.Постојаните врнежи во последните недели во јужно Мексико предизвикаа вистинска пустош.По лизгањата на земјиштето околу 60 населби се достапни само по воздушен пат.