Голема побарувачка за бункери! | Панорама | DW | 03.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Голема побарувачка за бункери!

Тензиите околу Северна Кореја се причина многумина Јапонци да купуваат сопствен атомски бункер. Мала фирма од Осака не може да ги наваса порачките.

Продажбата на атомски бункери, со оглед на актуелните тензии околу Северна Кореја, во Јапонија е исклучително зголемена.

Малата фирма од Осака, ЦЕО Шелтер компанија, е специјализирана за производство на атомски бункери. Нејзиниот директор Сеихиро Нишимото има изградено еден модел-бункер во својот подрум.

„Откако Доналд Трамп стана американски претседател и Северна Кореја зачестено врши лансирање на ракети и изведува атомски тестови, заинтересираноста е повеќекратно зголемена во однос на минатото. Во моментов имаме околу 400-500 заинтересирани и повеќе порачки. Околу 40 до 50 муштерии веќе ги најавија своите нарачки“.

Нуклеарните бункери кои ги произведува претпријатието од Осака имаат опрема за прочистување на воздухот и блокирање на штетното зрачење. Бункерите се опремени и со залихи од храна.

Пјонгјанг се закани со натамошно изведување атомски тестови, „во секое време и на која било локација“.

Гледај видео 01:34

Јагма за бункери!

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама